O světě

Naše inspirace

Velkou inspirací a studnou plnou šílených nápadů jsou pro nás knihy Chiny Miévilla a konkrétně dílo Ambasadov. Bereme si z něj to prostředí ambasády na mimozemské planetě s nevypočitatelnými Hostiteli s nepochopitelným jazykem. Příběh larpu se od příběhu knihy ale liší.

Ovlivnění jsme taky určitě filmem The Arrival, seriálem The Expanse a nebo konec konců i Dunou.

Obecné nastavení světa

Druhá Ambasáda je situována do ne úplně blízké, ale ani ne úplně vzdálené budoucnosti v našem světě. Nevyskytují se tu žádné nadpřirozené jevy ani ultravyspělá technika. Je to spíš taková projekce toho, jak by to mohlo v našem vesmíru vypadat, kdyby se lidstvo dál rozvíjelo, podařilo se mu u toho samo sebe ani svou planetu nezničit a existoval by inteligentní život na jiných planetách. Většina věcí ve světě funguje tak, jak jsme zvyklí ze současnosti. Lidé touží po moci, nesmyslně se zamilovávají, někteří obcházejí zákon, každý dřív nebo později zemře a čas plyne dál. Je tu ale pár výjimek, které popíšeme.

Země nečelí výrazným celosvětovým problémům. Podařilo se vyřešit globální oteplování, velká většina lidí má dostatek potravy a možnost se vzdělávat a nehrozí světová válka. Přesto jsou ještě místa, kde se bojuje kvůli takovým přežitým věcem jako je náboženství nebo národnost. Lidstvu jako celku se spíš daří a to, co je teď hlavní téma, je objevování a kolonizování vesmíru.

Na Měsíci a na Marsu už dávno stojí kolonie, ve kterých žijí běžní lidé. Měsíc i Mars, stejně jako všechny lidmi obydlené kouty vesmíru, spadají pod správu Země - tedy Planetární aliance. Nikdo to nerozporuje a bere se to jako samozřejmost. Není to úplně tak, že by si člověk na Měsíc zaletěl na odpolední kávu, ale když se trochu plácne přes kapsu, tak se tam s rodinou na letní dovolenou vypraví.

Byl vynalezen způsob, jak cestovat rychlostí blízkou rychlosti světla. Byl vynalezen způsob jak na velké vzdálenosti komunikovat ještě výrazně rychleji.

Několik světelných let od Země byla vytipována planeta (lidmi nazvaná Lemus), na které by mohl existovat život v podobné formě, jak ho známe. Před asi 30 lety tam dorazila první sonda a zjistila, že tam život opravdu je a to vskutku agresivní. Kamery natočily pár záběrů a poté byla celá sonda cíleně zničena. Od té doby tam bylo vysláno už mnoho vesmírných lodí, některé i s lidskou posádkou, a s obyvateli planety se vede vleklá a nudná válka. Vyjednávat se nikdy ani pořádně nezačalo.

V současnosti jsou vyslány sondy všemi možnými směry a předpokládá se, že brzy narazí na další planety s inteligentním životem, se kterým bude možné navázat kontakt.

Momentálně je to ale tak, že jediní mimozemšťané, se kterými se kdy komunikovalo, obchodovalo a spolužilo, jsou ti z planety Serafis a říká se jim jednoduše Hostitelé. A tento jediný kontakt byl právě přerušen.

První Ambasáda

Původní mise Ambasáda fungovala sice krátkých deset měsíců, ale metodicky a bezproblémově. Nikdo netuší, co by se tedy mohlo stát. Ambasáda najednou přestala nejen vypouštět přepravníky se surovinou, ale také komunikovat. Jako by na ní přes noc všichni zemřeli nebo z ní odešli. Družicové snímkování z oběžné dráhy neprokázalo žádnou hostilní akci Hostitelů nebo jiné divoké fauny. Nebylo zaznamenáno žádné násilí ani mezi pracovníky Ambasády. Ambasáda se navíc nacházela ve Stavu bezpečí a ani předchozí hlášení nenaznačují, že by se mělo něco stát. Víme, že je odstavené zařízení pro výrobu Nanopylu, ale jestli k tomu došlo automaticky po naplnění zásobníků nebo vnějším zásahem nelze zjistit jinak než fyzickou přítomností na místě.

Tato záhada okamžitě začala plnit přední stránky novinových portálů, ale také způsobila nemalý rozruch na burzovní scéně. A silná slova jednotlivých politických stran, které si na nastalé situaci začaly ohřívat polívčičku, na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří rovnou odsoudili Hostitele a přílišnou bezstarostnost vládnoucí většiny Senátu, jiní naopak volají po řádném prošetření případu. Korporát opatrně začal zařizovat co nejrychleší vyslání nové výpravy. Nejspíše by se potřebné finance skládaly poměrně dlouho, ale najednou se o celou věc začala zajímat kontroverzní hvězda sociálních sítí a miliardářka Nathalie Renard, která je známá svým poměrně nekonzervativním přístupem ke xenickým rasám. Prostě přišla a výměnou za možnost účastnit se osobně výpravy jako záložní tlumočník zaplatila ze svých fondů třetinu výloh výpravy.

Mise Druhá Ambasáda tedy přichází na Serafis už rok poté, co byl ztracen kontakt s První Ambasádou. Má moře úkolů, ale motivace jejích účastníků se dost často rozcházejí, někteří nejspíše nejsou úplně otevření v tom, co sem vlastně jedou dělat a jiné zase váže profesionální nebo korporátní tajemství.

Politika

Existují národní státy víceméně v té podobě jako v roce 2024. Ve skutečnosti ale téměř nic neznamenají, všechny právní věci se rozhodují a vykonávají demokraticky na celosvětové úrovni. Všichni jsou s tím ale takto srozumění, většině lidstva slovo národ nic neříká, považují se prostě za lidi, obyvatele Země. Dřívější Organizaci spojených národů nahradilo uskupení Planetární aliance.

Nejdůležitějším a rozhodujícím orgánem Planetární aliance je Senát, který sice nerozhoduje úplně o všem, ale strana, která v něm má převahu reálně nastavuje politiku celé Aliance. Do Senátu volí lidé senátory a jedny takové volby se právě blíží.

V současnosti existují v Senátu dvě nejsilnější frakce: Solidarita a rovnováha a Odpovědnost. Ostatní strany a frakce jsou marginální a obě tyto frakce mají v těchto volbách rozdíl preferencí v rámci statistické chyby - jde tím pádem o hodně.

Odpovědnost (Od) je frakce sdružená spíše z pravicových stran a tiše podporovaná velkými korporacemi včetně Korporátu. Jejich agenda se skládá z rozšiřování osobních svobod a to hlavně neomezování osobního vlastnictví, zmenšování daní atd. V současné chvíli drží v Senátu těsnou většinu.

Solidarita a rovnováha (SaR) je umírněně levicová frakce zastávající se jak zelených témat tak také práv pracujících, menšin a v tomto případě i práv Hostitelů. Tato frakce má někdy tendence k populismu. V současné chvíli je v Senátu ve velmi silně postavené opozici.

Planetární a kosmické síly Planetární aliance

Zkráceně armáda - má víceméně jasnou hierarchii a jsou v ní jak vojáci tak piloti vesmírných lodí. Na Zemi se stará o tlumení ozbrojených konfliktů a zvládání humanitárních krizí. (Víceméně jsou to trochu více ozbrojené modré přilby.) Na misi Ambasády se její členové starají o fyzickou bezpečnost celé mise a jejich důležitost bude snad s příbívajícím bezpečím postupně klesat.

V PaKSPA jsou většinou profesionální vojáci, ale vyskytnou se i lidé, kteří dobrovolnou službou získávají vojenské stipendium pro studium na vysoké škole.

Korporát

Je mezinárodní a meziplanetární gigant. Firma, která je tak veliká, že produkuje všechno, na co si člověk vzpomene. Není osobním majetkem nějakého miliardáře, ale právě naopak ji řídí board akciových shareholderů. To ovšem neznamená, že by se nesnažila pro svůj větší zisk manipulovat politiky i veřejným míněním. Pro Korporát je Ambasáda klíčová, protože je to jediné místo, na kterém se dá těžit Surovina, na kterou má Korporát monopol.

Surovina - Nanopyl

Oficiálně NKIUH-23-H. Je to programovatelná biologická látka, která má ohromné potenciální využití ve zdravotnictví. Dalo by se tedy říct ne že je drahá, ale že je kurevsky drahá. A Korporát se snaží na prvním místě udržet si nad produkcí kontrolu.

Nanopyl se na Ambasádě předzpracuje a odesílá pomocí sond na Zemi.

Módy fungování mise

Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že došlo k úmrtí pracovníků První Ambasády, přilétá mise ve Stavu ohrožení.

Znamená to, že hlavní slovo má armáda a diplomacie - nad rozhodnutími se schází velitel a politici a hlasují o nich. Zároveň to ale znamená, že všichni musí uposlechnout instrukcí bezpečnostního personálu (PaKSPA). A že je omezeno právo na osobní vlastnictví a právo na informace, či právo na soukromí, včetně osobní komunikace. V tomto stavu je pro armádu možné kontrolovat lidem osobní věci, zakázat či kontrolovat množství i obsah komunikace se zemí, zadržet a dát do vazby kohokoli pro podezření, omezit svobodu pohybu po základně atd. Není ani možno navázat dilomatický styk s Hostiteli a u všech výslechů a jiných důležitých částí vyšetřování musí být přítomen pracovník PaKSPA. Obecně je to spíš válečný stav, na který nejsou lidé zvyklí a jsou nejraději, když pomine.

Jeho ukončení je možné pokud Rada rozhodne všemi hlasy ve shodě o jeho ukončení. Kdykoli se ale může automaticky obnovit pokud budou splněna přísná kritéria: tedy na misi nebo některého z jejích členů zaútočí Hostitel, dojde k nevysvětlenému vážnému zranění, či úmrtí personálu Ambasády nebo Rada většinou rozhodne o jeho znovuzavedení.

Po ukončení Stavu ohrožení celá mise přechází do Stavu opatrnosti. Ten znamená, že se rozhodující rada rozšiřuje o zástupce majitele pozemků (tedy Šéfinženýra Korporátu). Platí už všechna občanská práva: na osobní vlastnictví (nikdo vás nesmí prošacovat pokud mu to nedovolíte), na soukromí (například vám nikdo nesmí koukat na klávesnici a obrazovku, když datlujete zprávu domů). Diplomaté a tlumočníci smí vyvíjet úsilí k navázání diplomatických styků s Hostiteli atd. I tak je ale omezen pohyb mimo budovu Ambasády: je možný pouze v doprovodu personálu PaKSPA. Stav opatrnosti lze zavést, panuje-li na tom celková shoda rozhodující rady.

Pokud se rozhodující rada všemi hlasy shodne, že je natolik bezpečno, aby mohl i zde fungovat normální režim jako třeba na Měsíci nebo Zemi, může shodou všech hlasů rozhodnout o přechodu do Stavu bezpečí. To znamená, že PaKSPA celkově ztrácí místo v Rozhodující radě a má v ní pouze poradní hlas. Je možné vycházet mimo základnu bez doprovodu, jsou možné styky s Hostiteli i na jiné než oficiální úrovni atd.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky